Merhaba herkese. Yıl 2010’u gösterirken Kasım ayında Blizzard her sene kendi convention’ı olan Blizzcon’u yapacaktı. İzlerken benim gözlerimin patladığı beni inanılmaz etkileyen bir olay yaşandı.

Chris Metzen sahneye atladı ve 15 dakika da Geek tarihinin en iyi konuşmalarından birisini yaptı. Bu yazıda kendi fikirlerimden çok, bu videonun tercüme yazısını yazacağım. Bu nedenle baştan belirtelim bu fikirlerin telif hakkı Chris Metzen’dedir.

Hemen başlamadan önce Chris ile ilgili birkaç şey yazmak istedim. Blizzard’dan ayrıldığı anda gerçekten çok üzüldüğüm bir isim oldu. Çocukluğumdan beri hayranımdır çünkü kendisine. Blizzard Geek’i olmama bu dam sebep olmuştur. 90’lar başındasınız, bir oyun firması sizi işe alıyor ve bilgisayar, kod yazma hiçbir bilginiz yok. Ve oyun firmasındasınız. Peki o zaman yapabileceğiniz şey nedir? İşte burada Chris Metzen çıkıp, o zaman bu oyunlara hikaye yazıyorum ben diye çıkar ve sonucunda beğenirsiniz beğenmezsiniz, muhteşem hikaye dersiniz, bazılar çok çocuksu der ama son 25 yılda hikayeleri ile oyun dünyasına damga vurmuş Warcraft, Starcraft ve Diablo’yu oluşturmuştur. Zerg’ünden, Terranı’na, Decard Cain’den, Thrall’a, bu adamın eseridir. Peki bu bana ne anlatıyor. Ben inşaat mühendisiyim, bir oyun firmasında çalışma şansım yok ama Chris’in bize anlatmak istediği, ne olursa olsun, yaptığınız işi sonuna kadar tutku ile yapın ve  kendi yerinizi, kendi kalitenizi siz belirlersiniz. Bu nedenle kendisine hayranımdır ve teşekkürlerimi de sunarım kendisine.

Evet yazıya başlayayım. Öncelikle videonun orijinalini izlemek isteyen aşağıdan ulaşabilir.

Chris sahneye çıkar ve konuşmaya başlar.

“Oyunlardan vs konuşuyoruz ama asıl konuşmak istediğimiz kelimelerin gücü hakkında. Sizlere birkaç kelime söylemeye başlayacağız ve bu kelimelere göre tepkiniz gösteriniz. İlk kelime HORDE! (Fort he Horde!) İkinci kelime Diablo! Üçüncü kelime Alliance (baya yuhalamalar oluyor tabi : ) ) Hiç RTS oyunlarımızı oynadınız mı? Yeni kelime Starcraft! Mantık anlaşılmıştır o zaman. Gelen tepkiler beni etkiliyor, enerji, tutku, kimlik duyuyorum. Bu yüzden sonuncu ve beşinci bir kelimem var sizlere. Bu kelime konuşmalarda bir çok yerde kullanılabiliriz. Bazı yerlerde yıkıcı, bazı yerlerde tutkulu olabilir. Oyuncular için çok önemli 4 harfli bir kelime. Evet bu kelime GEEK!”

“Kelimelerin gücü. Bu kelime tutku, kimlik, bu bizim kelimemiz. Bazı resimler göstereceğim sizlere şimdi sizlere, hem bizim hem benim için önemli kelimeler. Burada “Geek Is (yani geek ….’dır) diyeceğim.”

Ve bununla beraber Blizzcon kalabalığı “Geek IS” diye bağırır ve resimler dönmeye başlar.

Geek demek oyuncaklarla oynayarak büyümek demektir. Çok karmaşıktır. Ömür boyu ailelerimizden zeki olduğumuzu gösterir.

D20 zarda crit atmaktır. Eğer bunu bir Vorpal Kılıcı ile yaşamadıysanız, hiç yaşamamışsınız demektir.

Düşmanlarını ezmektir. Önünüzde korkudan diz çöktüklerini görmektir ve kadınlarını ağıtlarını dinlemektir. Genç geekler bu arada bu adam bizim eyalet başkanımız.

İşte bu adam. Bu adamın kalkanını Nazi miğferlerini ezmesi. Adamım.

Samurai Shodown. “Gelmiş geçmiş en iyi dövüş oyunu. Kusura bakma Street Fighter.”

Geek demek, kötü adamları indirmeden önce var gücünüzle bağırmaktır.

İşte bu adam. Geek demek hedef bilgisayarını kapatan bu adam demek çünkü bunu içinde hissediyor.

Göklerde ejder sürebilmektir.

Tutacaklı kung fu action figürler. iPod’u sallayın. Dünyada ki en iyi teknoloji.

Geek olmak, Frank Miller’ın bize Batman’in gerçekten ne kadar ürkütücü olabileceğini göstermesidir.

Geek, gerçekte kaşık olmadığını bilmektir.

Küçükken pilot olmamızı istememizin tek sebebinin sadece Top Gun olmadığını hatırlamaktır.

Büyük gücün, büyük sorumluluk geldiğini öğrenmektir. Toby : )

DOOM! Geek demek aslında gece yarısı Doom 2 toplanmalarında korkmaktır.

Geek demek, evrendeki en babayiğit kadın karaktere en iyi desteği vermektir.

Hhaha. Bu film için sabırsızlanıyorum (keşke sabırsızlanmasaydın be Chris abi). Geek demek, bu adamın çekici ile adaleti savunmasıdır. Bu nedenle Thrall bir tane aldı.

Geek demek, kalbin neredeyse evin orası olduğunu öğrenmektir. Neredeyse bu muhteşem şovu izleyemeyecektik.

Everquest. Geek demek ilk defa arkadaşlarınız ile Everqeust topraklarını arkadaşlarını zile keşfetmektir. Everquest olmasaydı asla biz burada olamazdık.

Geek demek imkansıza karşı çizginiz korumaktır.

Geek demek, Pandora’yı keşfetmektir.

Geek demek, direnişin asla faydasız olmadığını bilmektir. En azından kahramanlar için.

Geek demek, arkadaşlarınızla bir masa etrafına oturup, kağıtlar ve garip zarlar ile kendi dünyanızın çok da uzaklarına gitmektir.

Lord of the Rings. Herzeyi başlatan hikâye. Ve mükemmele yakın sinemaya taşınması.

Star Wars. Geek demek, çocuklarınızı ilk defa Star Wars izlemesini izlemek ve onlarında hayal güçlerinin sizin ki gibi şekilleneceğini ummaktır.

Geek demek inanmaktır. Bu karakterleri sevme sebebimiz, her birimizin içinde ortaya çıkmayı bekleyen bir kahraman vardır.

Ve Chris konuşmasını noktalanırdır. Evet Geek demek, arkadaşlarınızla, olmayan bir evrende, sınırsız hayal gücünüz ile arkadaşlarınız ile asla unutamayacağınız, ömürlük anılar biriktirmektir. Kendinizi bir gruba ait hissetmektir. Hayallerimizin sınırlarının olmadığının göstergesidir. Yıllar geçse bile bir D&D kağıdına bakıp yaşadığınız anıları hatırlamaktır.